Фокус на седмицата – прием на нишестени въглехидрати
Считам тази седмица за много важна, тъй като ще обсъдим една най-оспорваните части на нашата храна – въглехидратите.
Едни хора напълно ги отричат, други твърдят, че трябва да се храним предимно с тях. А истината е някъде по средата и е различна за всяка една жена.
От това как управляваме въглехидратите и мазнините (ще обсъдим след 2 седмици), до голяма степен зависи как ще протече процеса на намаляване на телесните мазнини. Преди да се научиш да ги управляваш е необходимо да ги познаваш и да знаеш как се отразяват на тялото ти.
Затова през следващата седмица трябва да потърсиш количествата нишестени въглехидрати, които те засищат без да преяждаш, дават ти енергия и ти помагат да овладееш глада и неустоимите желания.
Предизвикателството се състои в това да добавяш по 1-2 порции нишестени въглехидрати към повечето свои хранения. Колко точно ще трябва да разбереш сама. Една порция се равнява на една твоя шепа. Ориентировъчно повечето жени имат нужда от 3 – 6 порции нишестени въглехидрати дневно.
Ето как да го осъществиш:
- Продължавай да приемаш около 8 порции зеленчуци / плодове и 3-6 порции белтъчини всеки ден.
- Започни да добавяш по 1-2 порции нишестени въглехидрати към повечето свои хранения.
- Забележи как ще се отрази това на глада, апетита, желанието за сладки, тестени, хрупкави или други високо калорични храни.
Настрой се опознавателно и не се притеснявай да грешиш. “Проба-грешка” е най-добрият начин да откриеш какво работи за теб и да постигнеш трайна промяна и удовлетворение.
Списък с храните, богати на нишестени въглехидрати:
– кореноплодни (например картофи, сладки картофи);
– пълнозърнести и зърнени (кафяв ориз, див ориз, киноа, елда, овесени ядки, спелта, лимец и др.);
– бобови (боб, леща, нахут, соя и др).
Споделяй как се справяш или задавай своите въпроси във Вайбър групата.