Прием на достатъчно зеленчуци
През тази седмица започваме работа върху навика за прием на достатъчно зеленчуци и плодове.
Предизвикателството се състои в това да започнеш да приемаш около 8 порции зеленчуци / плодове на ден. Една порция е равна на големината на един твой юмрук.
Защо зеленчуци и плодове?
- Те са в основата на висококачествената и здравословна диета. Съдържат витамини, минерали, фитонутриенти и антиоксиданти.
- Помагат да поддържаме силна имунна система, водят до по-малък риск от инфекции.
- Подобряват ежедневното възстановяване на тялото. Когато се възстановаваме добре, тогава сме по-работоспособни и имаме по-добри резултати.
- Носят висока енергия и концентрация.
- Съдържат фибри – за добро храносмилателно здраве, висок метаболизъм, стабилна кръвна захар, добра перисталтика и елиминация.
- Поддържат здрава нервна система, а това означава по-висока мотивация и воля в ключовите моменти.
- Подпомагат психичното и емоционално здраве.
- Помагат да имаме здрави кости, съединителна тъкан, кожа, коса, нокти, зъби, както и здраво сърце.
- Тялото регулира апетита въз основа на количеството и качеството поета храна. Зеленчуците и плодовете имат много хранителни вещества, обемни са, но нямат много калории. Когато се храним с повече зеленчуци, ние можем да приемем засищащо количество храна с много хранителни вещества, но без излишни калории. Това ни помага да се чувстваме по-сити, носи ни енергия, жизненост и спомага да намаляме телесните мазнини.
Сезонни и шарени. Изяж дъгата – различните цветове ни носят различни хранителни вещества.
Прилагам списък с често срещани зеленчуци и плодове. Разгледай ги и започни да изграждаш свой списък с тези, които обичаш и ядеш с удоволствие.
Колко зеленчуци/плодове?
За да разбереш какво количество зеленчуци/плодове са необходими на твоето тяло използвай сигналите на тялото си (глад, енергия и неустоими желания) и насоките по-доли:
- Увеличавай приема си постепенно, докато започнеш редовно да приемаш по 8 порции зеленчуци (или плодове) на ден. Една порция е равна на големината на един твой юмрук.
- Проследявай как се променят твоите глад, енергия и неустоими желания
Качество или количество?
В началото е по-важно да се фокусираш върху редовния прием 9количеството), а не толкова върху разнообразието (качеството). Ако ти е по-лесно, хапвай едни и същи зеленчуци и плодове, докато свикнеш. След като започнеш редовно да приемаш на зеленчуци/плодове на всяко хранене и балансираш ГЕН, започни да разнообраяваш приема си.
Може да ядеш зеленчуци и подове под всякаква форма – сурови, сварени, на пара, запечени, замразени, консериврани (ако в тях няма захар).
Залагай на зеленчуците пред плодовете – особено ако имаш за цел да намалиш телесни мазнини.
След като се научиш да приемаш зеленчуци на всяко хранене и да разнообразяваш източниците, съсредоточи се върху това приемаш съотношение 3:1 зеленчуци към плодове. На всеки три порции зеленчуци изяждай една порция плодове. Оттук проследи сигналите и на тялото и прецени дали имаш нужда от повече или по-малко.
Сигналите на тялото могат да бъдат глад, засищане, енергия, неустоими желания, перисталтика, елиминация.
- когато си много гладна, може да имаш нужда от повече зеленчуци;
- когато усетиш, че си се заситила, не е нужно да изяждаш цялата порция;
- ако енергията ти е ниска или имаш неустоими желания за храна, това може да е знак, че не си приела достатъчно зеленчуци;
- ако имаш газове или усещаш корема издут след хранене, това може да знак, че тялото ти не храносмила добре съответните зеленуци;
- нередовното изхождане по голяма нужда, запекът или хемороидите може да са знак, че имаш нужда от повече фибри (съдържат се в зеленчуците и в плодовете).
При повишен холестерол е препоръчително е да се приемат повече зеленчуци, отколкото плодове.
Ориентировъчната порция за жените е един юмрук зеленчуци или една шепа плодове. Обикновено жените имат нужда от 3-6 порции зеленчуци (или плодове) дневно.
Въпроси за самонаблюдение и осъзнаване:
- През седмица 2, задавай въпроса: “Имам ли зеленчуци?” на всяко хранене.
- Ако установиш, че нямаш, задай си въпроса “Мога ли да добавя поне една хапка зеленчук на това хранене?”. Ако имаш възможност, направи го. Ако нямаш – помисли как беше нужно да се организираш предварително, за да имаш белтъчини на съответното хранене. Например, винаги да имаш на разположение от зеленчуците и плодовете, които харесваш най-много, за да можеш в пообни случаи да добавиш няколко хапки, например морков, чушка, краставица, домат и т.н.
- Записвай всеки свой прием и ГЕН. Какво ти прави впечатление? Имаш ли прегладняване? Имаше ли хранене, на което прекали с храната? Ядеше ли ти се сладко? Спадна ли ти енергията? Задавай си въпроса “Защо”. Променят ли се ГЕН, когато се стараеш да имаш зеленчуци на всяко хранене?
В началото, ако ти е много трудно да мислиш за количествата, започни от това да добавиш дори и само една хапка зеленчук или плод на храненето си.
Например:
- Ако закусваш овесени ядки с кисело мляко, можеш да добавиш към тях ябълка или боровинки.
- Ако закусваш сандвич със сирене, можеш да добавиш половин краставица.
- Ако следобед изяждаш едно сварено яйце, можеш да добавиш един морков.
- Ако вечеряш боб, можеш да добавиш салата.
Това, което е подходящо за теб, ще зависи от структурата на тялото ти, от възрастта, от начина на живот и от целите. Положението сега ще се изменя с времето.
Да разбереш какви и колко зеленчуци и плодове са ти необходими е въпрос на натрупан опит. Понякога ще грешиш – ще изяждаш повече и ще ти става тежко, ще изяждаш по-малко и ще огладняваш по-бързо или ще ти се прияжда сладко.
Или път можеш да забележиш, че се подуваш. Този опит е важна част от изграждането на навика. Споделяй по време на срещите това, което ти прави впечатление, за да обсъждаме и да ти помагам да продължаваш напред с увереност.
Kомбинцията от белтъчини и зеленчуци (или плодове) трябва да е основата на всяко наше хранене.
Тя спомага да дадем на тялото голяма част от хранителните вещества, за да работи то оптимално. Засища ни по-бързо и за по-дълго време.
Комбинацията от белтъчини и зеленчуци на всяко хранене поддържа стабилна кръвната захар, което е условие да се радваме на добра енергия, работоспособност, фокус.Спомага за по-малко мазнини и подобре работещ метаболизъм, да не преяждаме и да нямаме желания за сладко. Така се подобрява и композицията на тялото.
Внимание!
Напомням, че в момента най-важното е да се научиш да приемаш достатъчно зеленчуци , а не да променяш драматично храненето си. Продължи да се храниш така както обикновено и на всяко хранене задавай въпроса “Имам ли зеленчуци на това хранене?”. Не е нужно нито да ограничаваш определени храни, нито да готвиш отделно за себе си.
Напомням, че в началото нямаш нужда от разнообразие. Напротив, докато градиш навика е по-добре за твое улеснение да редуваш няколко основни източника на зеленчуци. След като усвоиш този навик, можеш да започнеш да разнообразяваш.