Ежедневието ни е изпълнено с ангажименти и е нормално често да усещаме, че живеем в хаос.

Шефовете или бизнесът ни изискват да сме продуктивни. Децата имат нужда от грижи и развлечения. Партньорите ни търсят близост и подкрепа.

В същото време медиите постоянно се стремят да привлекат вниманието ни. Социалните мрежи крадат време с кликвания, скролвания, споделяне. Магазините ни примамват да поръчваме още и още. Трудно е да се откъснем от всичко, което ни атакува. Още по-трудно е да намерим време за нещата, от които наистина имаме нужда, за да се чувстваме и изглеждаме добре.

Трудно е, но не невъзможно! Най-добрият начин да се подготивим за хаоса и, въпреки него, да намираме време за себе си, е като имаме план. Най-добрата защита срещу грижите на ежедневието е като си установим стабилни приоритети.

Какво искаш да постигнеш днес?

Първо трябва да определиш какво означава за теб да успееш. Ако не си наясно какво искаш и какво е важно за теб днес, ще продължаваш да задоволяваш нуждите на хората около теб и да пренебрегваш собствените си. Това кара човек да живее с усещането, че все няма време за себе си и за своите нужди – и че пак е на път да се провали.

Когато не планираме, рано или късно стигаме до една и съща ситуация – постигаме това, което другите искат от нас, но в същото време правим все по-малко от това, което искаме за себе си.

Планирането на деня означва да набележиш няколко прости действия, които – ако изпълниш – ще означават успех за теб. Например, да се раздвижиш поне за 10 минути, да извървиш над 6000 крачки, да се храниш три пъти през дея, да имаш белтъчини и зеленчуци на всяко хранене….

Определи трите неща, които са най-важни за теб през деня. След това си задай въпросите:

– “Какво е нужно да направя, за да изпълня плана си?”

– “Какви други ангажименти от програмата ми биха попречили да изпълня своя план?”

– “Какво e необходимо да пожертвам, на какво ще трябва да кажа “не”?”

Колкото по ясно и точно успееш да предвидиш и планираш, толкова по-малък е рискът да бъдеш ангажирана от чуждите желания и приоритети, да бъдеш контролирана.

От друга страна, педантичното планиране на всяка подробност от деня, минута по минута, често пречи да сме продуктивни. В колкото и предвидима среда да живеем, денят рядко се развива според всички очаквани детайли.

Затова, вместо да планираш подобно, опитай се да градиш стратегии.

Отдели си време, дори и само пет минути, за да разпределиш задачите според тяхната тежест. Представи си времето през деня като буркан, който пълниш с камъни, камъчета или пясък.

Камъните са неща, които са ти най-нужни, за да се чувстваш удовлетворена. Например здраве, време със смейство и приятели, работа, достатъчно сън.

Камъчетата са неща, които ти носят допълнителна радост и удовлетворение, но не са абсолютно необходими. Например хоби, спорт, четене, професионални постижения, доплнителни проекти.

Пясъкът е “бонус” – дейности, коиото правят живота ти по-интересен, но не са важни за оцеляването. Например забавни игри, телевизия, заведения.

И така, избери между 3 и 5 сериозни неща – “камъни”, които искаш да постигнеш. След като го направиш, набележи конкретно време в програмата или в календара си, когато да се справиш с тях. Подготви поне общ план как ще постигнеш този задължителен минимум от неща за свършване.

По този начин ще достигнеш до “момента на истината”, когато истински важните неща трябва да бъдат свършени, а ти контролираш процеса и си наясно как да изпълниш планираното. В този именно момент е особено важно да имаш усещане за контрол – а то е свързано с правилното планиране занапред. Времето, което отделиш за това планиране, си заслужава напълно, защото ти носи по-малко хаос и повече контрол в бъдеще.

Предлагам ти следния план за действие:

  1. Отдели време, за да планираш.

Доброто планиране изисква време и концентрация. Първата стъпка към планирането е да отделим време и пространство специално за него.

2. Преразгледай своите цели и приоритети.

Каква е твоята истинска, голяма цел? Какво искаш да постигнеш?

3. Раздроби своите цели и приоритети на малки действия, всяко от които може да бъдат свършено в рамките на един ден.

Кои са онези (едно или няколко) малки действия, които можеш да предприемеш в рамките на един ден и които биха те приближили до целите ти?

4. Направи конкретен, целенасочен план.

Как конкретно планираш да изпълниш тези действия?

Какво конкретно трябва да се случи, за да се почувстваш успешна?

Опитай да обмислиш няколко сценария:

Какво най-малко би искала да постигнеш (в случай, че нещата се развият по нежелан начин)?

Какъв е оптималният сценарий (в случай, че всичко върви по план)?